Jak používat Delphi

Především: zde je možno program stáhnout a získat registrační klíč



Instalace
je mimo rámec téhle přednášky, pokud ale máte štěstí, stačí odpovídat střídavě
Yes/Accept/Next a ve vhodném okamžiku zadat klíč, který dojde emailem.
Za pozornost stojí, že spuštením staženého souboru
   BorlandDelphiPe...Edition.Exe
pouze rozbalíte archiv, a někde vytvoříte adresář "Borland Delphi Personal Installer",
ve kterém je třeba spustit program "INSTALL.EXE".
 

Začínáme!

(Pár poznámek k prvnímu oťukávání) Poznámka pro lenochy: chcete-li přeskočit předchozí experimenty s shellem, nezapoměňte si vytvořit ve vhodném adresáři soubor prvni.dpr (ta příppona je kritická)

Návod pro klikoše

Windows umožňují asociovat s příponou souboru nějaký program. Dvojité (obvykle) kliknutí na nějaký soubor pak tento asociovaný program spustí a tento program pak vhodně použijevámi odkliknutý soubor. Podobně se chovaní i Delphi(R). Máme-li tedy již vytvořený soubor "prvni.dpr", stačí na něj kliknout a začnou se dít věci.

 
 

Bohužel, nyní musíme vývojovému prostředí Delphi vysvětlit, že jsme začátečníci a budeme psát jednouché programy s textovým a nikoli grafickým vstupem a výstupem.
Nejdříve klikneme pravým (tím neobvyklým) tlačítkem myši vedle 1 cm napravo vedle nápisu Help

a zrušíme fajfku u položky "Component Pallete".
Poté kliknutím na křížek zavřeme obě malá okna nalevo a podle vašeho vkusu i zvětšíme okno s naším programem "prvni.dpr". Estéti ještě mohou myší přenést panýlky nástrojů z třetí řady počítáno svrchu za jejich levý okraj o řádek či dva výše. Poté naše pracovní plocha vypadá takhle:

Nyní klikneme na čudlík vedle nápisu "None" a na dotaz odpovíme třeba takto:

Nyní můžeme celé vývojové prostředí Delphi zavřít a vyzkoušet si, že při příští aktivaci souboru prvni.dpr (a vlastně i druhy.dpr, pokud si takový mezitím nějak vytvoříme) se vše obnoví v tomto začátečnickém rozložení pracovní plochy.

Nyní je již jen potřeba v menu pod položkou Project/Options nebo (současným) stisknutím klávesové zkratky Control-Shif-F11 aktivovat menu nastavemní a v něm zvolit záložku LINKER.

Zde musíme zaškrtnout dvě fajfky:

A pak nastavení potvrdit tlačítkem OK.

Tímto jsme jedné z částí překladače oznámili, že budeme psát programy určené k běhu v okně příkazového řádku, "konsoli".

Tím jsme hotovi.

Nezapoměňte, že běh programu je obvyle velmi rychlý a pokud si chceme výsledky prohlédnout, musíme na poslední řádek programu napsat kouzelné slůvko:

readln;