ÚTF |
V Holešovičkách 2, 180 00 Praha 8, tel. 2 2191 2505
I v roce 2002 si Vás dovolujeme pozvat k účasti na pravidelném cyklu přednášek z moderní fyziky, tentokráte na téma
Klíče k vesmíru
aneb velké teorie, velké experimenty
Cyklus je určen především studentům středních škol
Po dobu výluky metra v důsledku záplav (asi do půlky listopadu) funguje náhradní autobusová linka X-C, která jezdí podél trasy metra C.
Plán přednášek:
17.10. Částice, interakce a urychlovače
(Dr. J. Dolejší)
Všechny známé struktury ve vesmíru jsou vybudovány jen z několika málo druhů fundamentálních částic, navzájem spojených základními fyzikálními interakcemi. K jejich hlubšímu poznání jsou zapotřebí ještě větší urychlovače, než jsou dnes například ve středisku CERN, ještě rychlejší počítače a ještě chytřejší hlavy.
31.10. Kosmické záření a astročásticová fyzika
(Dr. J. Řídký)
Zemi neustále ze všech směrů bombarduje kosmické záření - bezpočet částic, z nichž některé mají energie mnohem vyšší, než umí produkovat největší pozemské urychlovače. Právě ty budou zaznamenávat a zkoumat detektory ambiciózního projektu Observatoře Pierra Augera
14.11. Plazma a obří lasery (i v Praze)
(Ing. J. Ullschmied)
Od roku 2000 funguje v Praze druhý největší funkční laser v Evropě nazvaný PALS. V přednášce se dozvíme základní parametry tohoto unikátního zařízení i překvapivý příběh jeho budování. S jeho pomocí lze studovat chování plazmatu za extrémních podmínek, včetně simulace hvězdných a planetárních atmosfér.
28.11. Gravitační vlny a jejich detektory
(Doc. J. Podolský)
Einsteinova teorie gravitace předpovídá řadu pozoruhodností: velký třesk, černé díry, ale také tzv. gravitační vlny. Jedná se o malé deformace prostoru a času, které se šíří od supernov, srážejících se hvězd či jiných zdrojů a nesou cenné astrofyzikální informace. Popíšeme vlastnosti těchto vln i vysoce citlivé detektory LIGO a VIRGO, které se v současnosti dokončují.
12.12. Modely vesmíru a měření reliktního záření
(Prof. J. Bičák)
Závěrečnou přednášku věnujeme kosmologii. Einsteinova teorie relativity a pečlivá pozorování hlubin kosmu dnes poskytují věrný obraz vesmíru jako celku i základních etap jeho vývoje. Zaměříme se především na nedávná měření tzv. reliktního mikrovlnného záření družicí COBE, která prokazují existenci velkého třesku, zárodků galaxií a přinášejí další významné údaje.
Na Vaši účast se těší Jiří Podolský, KTF MFF UK, tel. (02) 21912505
e-mail: podolsky@mbox.troja.mff.cuni.cz
Předchozí ročníky PMF: 1996
Předchozí ročníky PMF: 1997
Předchozí ročníky PMF: 1998
Předchozí ročníky PMF: 1999
Předchozí ročníky PMF: 2000
Předchozí ročníky PMF: 2001