Úvodní seznámení Sbírka příkladů

Text diplomové práce


Úvodní seznámení

Mathematica 7
Maple 12
MathCad 14
wxMaxima 0.8.5 (M. 5.21)


Maple 12

Základy používání programu
Základní operace
Řešení rovnic a nerovnic
Úprava výrazů
Vektory a matice
Integrální a diferenciální počet
Posloupnosti a řady
Grafy 2D a 3D
Fyzikální jednotky
Zajímavosti pro učitele
Závěrečné shrnutí
Doporučená literatura
Odkazy
Soubory ke stažení



Sbírka příkladů

Úvodní seznámení s matematickými programy


Základy používání programu

Maple 12 - Základy používání programu

Maple 12 umožňuje pracovat v rámci programu ve dvou prostředích - Worksheet mode a Document mode. Worksheet mode má výhodu, že rozlišuje mezi částmi s kódem programu, který provádí výpočty a textem, tudíž je pro začátečníka přehlednější. Document mode je na druhou stranu mnohem komplexnější a umožňuje provádět výpočty přímo v textu, případně na jednom řádku mocí CTRL +=.
Pro práci s programem Maple se dají využít 3 základní koncepty práce. První je psaní kódu, který provádí výpočty. Druhý je pro práci využívat šablony z palet na levé straně a poslední variantou je využít pravé tlačítko myši. To v Worksheet mode po zvolení příslušného příkazu generuje kód, v Document mode provádí výpočet na řádku za pomoci šipky.

Níže budeme pracovat ve Worksheet modu a budeme především využívat možnost psaní kódu, případně využívat šablon. Použití pravého tlačítka myši je zmiňováno pouze u grafů, dá se ale vyžít při řešení rovnic, zjednodušování výrazů, v integrálním a diferenciálním počtu atd.. Důvodem je, že čtenář nepozná rozdíl (ve Worksheet mode), byl-li příslušný příkaz napsán ručně, případně vygenerován za pomocí pravého tlačítka myši.

Výpočty ukončujeme středníkem (není nutné pro jeden výpočet v jedné sekci označené >).
Enter provede výpočet.
Shift + Enter posune na další řádek.
Tlačítko Image na horní liště přeruší výpočet.
Výpočty jsou prováděny v časovém pořadí v jakém jste spustili výpočty. Je tedy možné přiradit nějakou proměnnou na konci worksheetu a pokud poté provede s proměnnou výpočet např. na počátku, tak již bude program počítat s vaší zadanou hodnotou proměné.
Pokud chcete nechat propočítat celý pracovní list, kliknětě na tlačítko Image v horní liště, případně v nabídce Edit/Execute/Worksheet.
Pokud výpočet ukončíme dvojtečkou výpočet se provede, ale nevypíše.
Pro většinu složitějších funkcí je nutné zavolat balíčky příkazem with např. with(plots). Případně se dají balíčky zavolat v menu Tools záložka Load Package.
Pokud kliknete na danou funkci a stiknete klávesu F2, zobrazí se k dané funkci nápověda. Alternativně se nápověda zobrazí pokud před danou funkci napíšete otazník.
Pro zápis příkazů je možné využít jak příkazy x^2, int(sin(x),x), tak případně šablony v paletách na levé straně.
Příkazy typu x^2 a podíly se automaticky převádějí na šablony již při psaní.
Hodí se na počátku pracovního listu použít příkaz restart. Jednak se tím odstraní přiřazení proměnných a také načtené balíčky. Předejde se tím např. zavolání funkce z balíčku ještě před jeho načtením.

Pro práci s programem doporučuji požívat anglickou klávesnici, jelikož se snadněji zadávají např. složené závorky ({}), mocniny (^) apod..
Taktéž se hodí nastavit vyhlazování písma v Tools/Options/Display položka Font anti-aliasing na Enabled. Písmo pak nebude tak "kostičkované".

Pozor! Funkce evalf pro malý počet cifer může dát nepřesný výsledek. Je lepší pro číselnou hodnotu neprve provést příkaz evalf a poté na výsledek použít např. evalf[2], který zaokrouhlí na 2 platné číslice.
Pozor! Standartně je ve vzhledu stránky (File/Page setup) nastaven jako typ papíru Letter. Pro tisk je potřeba jej nastavit na A4.

Má-li program nějaké speciální funkce vůči ostatním je za příslušným názvem odstavce "(navíc)".

> restart; 1