Úvodní seznámení Sbírka příkladů

Text diplomové práce


Úvodní seznámení

Mathematica 7
Maple 12
MathCad 14
wxMaxima 0.8.5 (M. 5.21)


Maple 12

Základy používání programu
Základní operace
Řešení rovnic a nerovnic
Úprava výrazů
Vektory a matice
Integrální a diferenciální počet
Posloupnosti a řady
Grafy 2D a 3D
Fyzikální jednotky
Zajímavosti pro učitele
Závěrečné shrnutí
Doporučená literatura
Odkazy
Soubory ke stažení



Sbírka příkladů

Úvodní seznámení s matematickými programy


Zajímavosti pro učitele

Maple 12 - Zajímavosti pro učitele

Interaktivní změna dokumentu

Interaktivní změny v dokumentu se dělají pomocí palety Components. Způsob výroby takové části materiálu je složitější, doporučuji si projít nápovědu s daným tématem - "Smart1, Tour". Pokud chcete jen prozkoumat jak se danný problém chová pro různé parametry, je možné použít příkaz Explore, případně jen kliknout pravým tlačítkem na danný výraz s proměnnými a zvolit v nabídce explore. Bude poté dotázáni, pro které parametry chcete problém zkoumat a v jakých mezích (pokud některou proměnnou chcete vynechat, zašktněte u ní políčko skip. Po potvrzení se vám v novém okně automaticky vytvoří pole které se interaktivně mění (graf, případně rám, ve kterém se vám mění funkce) a táhla pro proměnné.

Graf funkce sin(a⋅x)

> Embedded component
Embedded component
plot(sin(`*`(a, `*`(x))), x = -10 .. 10)

Taylorův rozvoj funkce exp(x)

> Embedded componentEmbedded component
 

series(exp(x), x = 0, n)

Záložka Tools

Rozhodně stojí zato si projít v záložce Tools záložku Tutors. Je zde možné např. nechat si vypočítat limity případně integrály i s postupem.

Maplet

Je možné vytvořit Maplet - prostředí podobné Java apletům a spouštět jej za pomocí programu Maplet Viewer. Případně je možné vyrobit Maplet pomocí Maplet Builderu v záložce Tools/Assistant.

Převedení na html

Worksheet je možné převést na html stránku. Export se neprovede pokud je někde v dokumentu vložen konec stránky (Insert/Page Break).

Převedení do LaTeXu

Je možné převést jen určitý výraz příkazem latex, případně převést celý dokument za pomocí File/Export as.
Při exportu celého souboru se musí do stejného adresáře nakopírovat soubory ze složky Maple 12/ETC, jinak se soubor nedá zpracovat. Taktéž se musí do příslušného souboru zadat jaký typ kódování byl použit, jinak se nezobrazí háčky a čárky. I přes to všechno soubor obsahuje chyby při zpracování LaTeXem.

Převedení na formát rtf

Je možné převést celý dokument na formát rtf za pomocí File/Save as. Celkově ale vypadá mnohem lépe, než export do LaTeXu.