Seznámíme se s aristotelovskou kosmologií a teorií pohybu. Dále si povíme o cestě vedoucí od tohoto pojetí přes antickou a novověkou astronomii až k newtonovské představě o prostoru, čase a dynamice pohybu.
Jako studijní text je k dispozici úvodní pasáž Newtonových Principií na adrese http://utf.mff.cuni.cz/seminare/texty/opohybu/Principia-preamble.pdf. Relevantní pasáže jsou označeny svislou čarou.
Navážeme na předchozí seminář a budeme diskutovat povahu Newtonova absolutního prostoru. Vysvětlíme si Machovu kritiku absolutního prostoru a jeho alternativu, dnes označovanou jako 'Machův princip'.
Jako studijní text je k dispozici výňatek z Machovy Mechaniky http://utf.mff.cuni.cz/seminare/texty/opohybu/MachuvPrincip.pdf. Relevantní pasáže jsou označeny svislou čarou.
Před 45 lety vyšla kniha Thomase Kuhna „Struktura vědeckých revolucí“. Tuto knihu chválí řada vynikajících fyziků i řada filosofů. Interpretace jejího obsahu jsou však velmi rozdílné. Zamyslíme se nad tím, jak probíhají ve fyzice změny „paradigmatu“ a nakolik je Kuhnův pohled výstižný.